Ya Benim Çocuğum Pencereden Düşerse?

KISI2 HOPPE olarak tarafımızca geliştirilen ve pencere güvenliğinin en üst seviyesinde olan İsveç SP/SİTAC 0252/07 test sertifikasına sahip bir emniyet mandalıdır. Yüksek Avrupa standartlarına göre test edilmesinin yanı sıra pencere kolu ile birlikte birebir uyum sağlar ve pencere üzerinde görüntü bozmaz. Üstelik de monte edilirken pencere profilini delmenize gerek kalmaz. Bu da pencereye ayrıca bir değer katmaktadır.

HOPPE Firması Ile Gerçekleştirdiğimiz Röportajdan Edindiğimiz Değerli Bilgileri Sizlerle Paylaşıyoruz.

Son zamanlarda çocuk emniyeti konusunda yoğun çabalar sarfediyorsunuz, bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Pencere ve balkonlar çocukların daima ilgisini çeker. Pencereyi açarak aşağıya bakmayı, pencere denizliğine tırmanıp aşağıya sarkmayı henüz yükseklik algıları oluşmadığından dolayı tehlikeli olarak görmezler. Pencereyi açarak aşağıya sarkmak onlar için sadece bir oyundur.

İstatistiklere göre ülkemizde her yıl 3-5 yaş aralığında ki 5 bin çocuk evlerde meydana gelen kazalardan dolayı ölüyor 25 bin çocuk ise yaralanıyor. Maalesef bu kazaların içinde pencere ve balkonlardan düşerek oluşan ölümler veya yaralanmalar oldukça büyük bir oran teşkil ediyor.

Şuanda pencerelerde böyle bir emniyet yokmu, ebeveynlere ne gibi görevler düşüyor?

Maalesef şuanda “kaliteli konut” yaptığını ispatlamış birkaç inşaat şirketi haricinde yapılan pencerelerde çocuklarımızın emniyeti hiçbir şeklide düşünülmüyor. Pencerelerde bildiğimiz klasik pencere kolları kullanılıyor ve bu kollar 2-5 yaş arası çocuklar tarafından kolayca açılabiliyor. Ayrıca özellikle balkonlarda ucuz olsun diye kilitli bir sistem yerine açması çok basit olan pencere kolu ile basit bir ispanyolet kullanılıyor. Balkon kapılarının kollarına yetişebildikleri için ve dışarıya çıkma eylemi çocuklara çok cazip geldiği için balkonlar çocuklar için daha da tehlikeli mekanlardır. Ev kazalarını önlemenin temel yolu çocuklarımızı gözetimsiz bırakmamak olsa da bunun her zaman mümkün olmadığı bir gerçektir. Çocuklar bulma ve öğrenme konularında meraklıdır ve tehlikelerin bilincinde değillerdir. Bundan dolayı olası kazaları önlemek için ekstra önlemlerin alınması gereklidir. Ayrıca şunu belirtmeliyim ki insanlar pencere veya kapı alırken genellikle hırsız emniyeti olmasına azami dikkat ediyor fakat maalesef çocukların emniyeti hakkında herhangi bir girişimde bulunmuyor.

Pencere üretenlere ne gibi görevler düşüyor?

Pencere üreticileri şahıslara veya inşaat şirketlerine verdikleri teklifler

de nasıl Hırsızlık emniyeti konusunda özen gösteriyolarsa aynı şekilde Çocukların emniyeti konusunda da bilgi vermelerinde fayda var. Tabii ki pencere koluna ilave olarak çocuk emniyet kilidi maliyet arttırıcı bir unsur olarak düşünülebilir fakat anlatıldıktan sonra çocuk sahibi olupta çocuk emniyetine karşı çıkacak bir ebeveyn olamaz, yeterki anlatılsın. Çocuğun pencereden sarkması her anne babanın korkulu rüyasıdır.

Ayrıca belirtmeliyim ki KISI2 modeli çocuk emniyet kilitlerinin fiyatı, sağladığı fayda düşünülünce son derece düşüktür.

Ebeveynlere ne gibi ürünler öneriyorsunuz?

Pencere üreten firmalara yaptığımız gibi ebeveynlere de muhakkak test edilmiş sertifika sahibi ürünleri öneriyoruz. Birçok firma çocuk güvenliği olarak aslında farklı işlevler için üretilen, çocuklar tarafından kolayca açılabilecek kilitleri sunmakta. Hatta dolap ve çekmece kilidi olarak kullanılabilecek ürünler piyasada pencere kilidi olarak satılmaktadır. Bunlar güvenli olmamakla beraber aynı zamanda pencereye monte edilirken pencere profilinin delinmesini gerektiriyor. Bu tarz kilitler görüntü açısından da rahatsız edici. KISI2 ile bu sorunlar ortadan kalkıyor.

KISI2 HOPPE olarak tarafımızca geliştirilen ve pencere güvenliğinin en üst seviyesinde olan İsveç SP/SİTAC 0252/07 test sertifikasına sahip bir emniyet mandalıdır. Yüksek Avrupa standartlarına göre test edilmesinin yanı sıra pencere kolu ile birlikte birebir uyum sağlar ve pencere üzerinde görüntü bozmaz. Üstelik de monte edilirken pencere profilini delmenize gerek kalmaz. Bu da pencereye ayrıca bir değer katmaktadır.

Ayrıca KISI2 modeli emniyet mandalı tercih edilmezse veya daha yüksek güvenlik istenirse yine test sertifikalarına sahip üstten kilitli pencere kollarımız da çocuk emniyeti için gayet uygundur. Bu ürünlerimiz de güvenliğin yanı sıra pencere profilini delmeden monte edildiğinden piyasada ki diğer ürünlere kıyasla artı avantaj sağlamaktadır.

Bu gibi emniyet sağlayan ürünler maliyeti artırmıyor mu?

Bu bakış açınıza bağlı, eğer sadece maliyet düşünülseydi bugün ne renkli profil, ne çift açılım, nede mesela Secustik özellikli pencere kolları satılabilirdi. Tüm pencereler basit ince seri profiller ve hatta tek cam olarak takılırdı.

Pencere üreticisi tüketicinin talebini en uygun maliyetle üreterek mümkün olan en yüksek karla satmak durumunda. Eğer tüketici penceresinde çocuk emniyet kilidi istiyorsa bunun bedelini vermeye razıdır.

Ama pencere üreticisi sadece maliyet arttırır diyerek KISI2 gibi önemli ve katmadeğer yaratıcı bir ürünü şahıslara veya projelere sunmuyorsa büyük bir hata yaptığı gibi ilave bir kazancı da elinin tersi ile itmiş olur.

Unutmayalım müşteri herzaman ihtiyaç gördüğü ve önemsediği ürünlere “uygun” fiyatla sahip olmak ister ve bedelini öder.

Kaldıki daha önce belirttiğim gibi KISI2 profil rengi veya çiftaçılım gibi zevke ve konfora hitap eden bir ürün değil, çocukların emniyeti için tasarlanmış ve çocuk sahibi olupta bu güvenliğe hayır denemeyecek bir üründür.