Verimli Ve Sorunsuz İşleyen Bir Bayilik Yapımız Var

Her yıl olduğu gibi 2018 yılı içinde Ar-Ge departmanımız fuar dönemine hazırlıklarını büyük bir özveri ve titizlikle sürdürüyor. Fuar dönemimde sektöre getireceğimiz yenilikler her zaman olduğu gibi yine çok konuşulacak. Sektördeki gelişmelerin ışığında kullanıcılara çok büyük kolaylıklar sağlayacak yeni nesil makinelerimiz ile aldığımız geri bildirimler ışığında revize etiğimiz makinelerimiz fuar döneminde beğeniye sunulacaktır.

Özçelik Makine Yurtiçi Satış Direktörü Volkan Biçer ile yaptığımız söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Yurt içi satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Özçelik Makina olarak 37 yıllık tecrübemiz ile yurtiçinde geniş bayi ağımız ile faaliyet göstermekteyiz. Bayilik yapımız ana bayi ve ana bayiye tali bayiler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Farklı sistemlerle konumlanan bayilerimiz yurtiçi satışlarımızın %60’lık kısmını kapsıyor. Özellikle portatif ve tek kafa satışlarının tamamını bayilerimiz ve tali bayilerimiz üzerinden gerçekleştiriyoruz. Teknolojik makineler ise bünyemizde bulunan proje ekiplerimiz tarafından koordine ediliyor. Düzenli olarak ziyaret edilen bayilerimizin satış tarafındaki tüm ihtiyaçları profesyonel, inovatif ve tecrübeli satış yöneticilerimiz tarafından karşılanıyor. Bayilerimizi 3. parti olarak değil bizden olarak görüyoruz. Bizlere yapmış oldukları geri bildirimler bizler için çok önemli. Bu sebepten ötürü her geçen yıl daha da iyiye giden bir satış politikası izliyoruz. Her yıl düzenlediğimiz kampanya seyahatlerimiz ile hem bayilerimiz ile daha çok yakınlık kuruyoruz hem de seyahate katılan bayilerimizin müşterileri ve proje müşterilerimizi daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz.

 

2017 yılı satışlarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

2017 yılı inişlerle çıkışlarla dolu bir yıl oldu. Dövizlerdeki sert hareketler maalesef tüm sektörü yakından etkiledi. Ekonomik verilerin bu denli kötü olduğu bir yılda özellikle demirbaş malzeme satışı yapabilmek oldukça zor. Gerek Özçelik Makina satış ekibi olarak gerekse bayilerimiz olarak oldukça zorlandık. Dönemsel çıkartılan teşvik paketleri bir nebze de olsa sektöre hareket getirdi. Ancak konut satışlarındaki sert duruş sektöre tedarikçi olarak iş yapmaya çalışan herkesi etkiledi. Dönemsel olarak baktığımızda dövizdeki sert hareketler de buna eklenince beklentilerin çok uzağında bir yıl geçirilmiş oldu. Özçelik Makina olarak bu duruma karşı elbette farklı aksiyonlarımız oldu. Nitekim bunların da sonuçlarını aldık. Devamlı önümüze bakmak gerektiğinin bilincinde olarak son çeyrek ile birlikte 2018 planlarını yapmaya başladık.

 

2017 yılında satış hedeflerinize ulaştınız mı?

2017 yılı hedeflere ulaşabilmek adına geçirdiğimiz en zorlu yıllardan biri olarak hafızalarımızda yer etti. 2016 yılı son çeyreğinde koyduğumuz hedefler genel sektör hedeflerinin üzerinde ama Özçelik Makina için olağan hedeflerdi. Ciddi problemlere rağmen hem satış ekibimiz hem de bayilerimizin üstün gayretleri sayesinde hedeflerimize ulaştık. Ancak hedeflerimize ulaşmak bizleri maalesef tatmin etmiyor. Her sene üzerine koyarak ilerlediğimiz yolumuzda hedeflerin üzerine çıkarak yılı kapatmak en büyük isteğimiz. Bu isteğimiz doğrultusunda çeşitli aksiyonlar alarak yılı en iyi şekilde kapatacağız.

 

2017 yılında satışı etkileyen yeni bir ürün piyasaya sürüldü mü?

Biz her sene mart ayında yapılan Kapı ve Pencere fuarında sektöre yenilikler katan makinelerimizi beğeniye sunuyoruz. 2017 yılı fuarında da yeni çıkarttığımız PVC işleme merkezimiz ve yeni nesil frezemiz, geliştirdiğimiz alüminyum işleme merkezimiz yıl içinde bizlere çok büyük ivme kattı. Ayrıca standart olarak 7 mt. sunduğumuz patenti bize ait olan magazin yapısına sahip olan kompozit işleme merkezimiz bizim bir diğer kalemiz oldu. Gerek PVC gerekse alüminyum tarafında gerekli olan tüm makinelerin eksiksiz sunulduğu ürün portföyümüz sayesinde küçük ölçek, orta ölçek ve büyük ölçekte birçok atölyeye hizmet verdik. Hizmet vermenin ötesinde ise mutlu kullanıcılar edindik.

 

2018 yılında çıkaracağınız yeni ürün grupları var mı?

Her yıl olduğu gibi 2018 yılı içinde Ar-Ge departmanımız fuar dönemine hazırlıklarını büyük bir özveri ve titizlikle sürdürüyor. Fuar dönemimde sektöre getireceğimiz yenilikler her zaman olduğu gibi yine çok konuşulacak. Sektördeki gelişmelerin ışığında kullanıcılara çok büyük kolaylıklar sağlayacak yeni nesil makinelerimiz ile aldığımız geri bildirimler ışığında revize etiğimiz makinelerimiz fuar döneminde beğeniye sunulacaktır.

 

Bayilik yapılanmasıyla ilgili herhangi bir değişiklik oldu mu?

Biz bayilik sistemimizi 2014 yılında değiştirmiştik. Bu değişikliğe göre ana bayi ve tali bayi yapılanmasını destekledik. Bu desteğimiz her yıl artarak devam etti. Oldukça verimli ve sorunsuz işleyen bir bayilik yapımız var. Elbette bu yapının içine eklenen yeni bayiler ve çıkan bayilerimiz oluyor. Ancak tüm kararları verirken ana yapımıza zarar vermeyecek şekilde hareket ediyoruz.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Herkesin bildiği gibi ekonomik olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Bu zor zamanlar durarak değil üreterek, bilinçlenerek, verimliliği arttırarak ve en önemlisi dersler alarak atlatılabilir. Planlı hareket ederek, geçmişi irdeleyip geleceği kurgulayarak hem kendi refahımızı, hem ülkemizin refahını hep birlikte yükseltmek durumundayız. Özellikle yerli malı kullanımı ve devamında yapılacak ihracatlar bizim en büyük destekçimiz olacaktır. Milli duygularımızı akıl ile birleştirip ülkemize fayda sağlayacak şekilde yapacağımız her türlü alışveriş hepimizin yoluna ışık tutacaktır. Sektör profesyonelleri olarak birlik içinde olup Türk makine sektörünü tüm dünyaya daha iyi anlatmak en önemli vazifelerimizden biri olmalıdır. Kullanıcı tarafında ise yabancı makine sevdalısı olmaktansa yerli malı kullanmaları ve yerli malını teşvik edici yönetmeliklerin ve teşviklerin artırılması hepimizin ortak dileği ve beklentisidir. Son olarak 2018 yılının öncelikle ülkemiz devamında bizler için verimli geçmesini temenni eder, herkese sağlıklı, mutlu ve keyifle geçirecekleri bir yıl dilerim.