Somfy Kendi Alanında Dünyada Öncü Bir Marka

Somfy Grubu, %80’in üzerindeki pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerinde açık ara dünya lideri konumunda bulunuyor. Ürün gamımız içinde perde, panjur, kepenk, tente, pergola, pencere, güneş kırıcı, garaj ve bahçe kapıları için üretmiş olduğumuz motorlar, kumandalar, kontrol üniteleri, sensörler ile birlikte uzaktan kontrol ve izleme de sağlayan akıllı ev ve bina sistemleri yer alıyor.

Somfy Türkiye Genel Müdürü Semih GÖRÜR ile yaptığımız söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

  

Öncelikle firmanızı biraz tanıtabilir misiniz?

1969 yılında Fransa’da kurulan Somfy, konutlardaki ve ticari binalardaki açılır-kapanır mekanizmalar için ileri teknolojili motorlar ile akıllı ev sistemleri üreten dünya çapında bir marka. Şirketimiz kurulduğu günden bugüne 100 milyondan fazla motor üretmiş bulunuyor. Fabrikalarımızda, her gün 70 bin adet motor üretiliyor. Dünya genelinde her yıl 20 binin üzerinde profesyonel müşteri ve milyonlarca tüketici, yaşam alanlarında Somfy ürünlerini kullanıyor. Türkiye pazarına girişimiz 80’li yılların başlarına dayanıyor. Önceleri distribütörler aracılığıyla sağladığımız hizmeti; 2004 yılından beri Somfy Türkiye olarak direkt kendimiz sağlıyoruz. İstanbul merkez ofisimiz ve ana lojistik merkezimiz dışında Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bakü ve Tahran’da bölge temsilciliklerimiz bulunuyor.

 

Satışını yaptığınız ürünlerden bahseder misiniz?

Somfy Grubu, %80’in üzerindeki pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerinde açık ara dünya lideri konumunda bulunuyor. Ürün gamımız içinde perde, panjur, kepenk, tente, pergola, pencere, güneş kırıcı, garaj ve bahçe kapıları için üretmiş olduğumuz motorlar, kumandalar, kontrol üniteleri, sensörler ile birlikte uzaktan kontrol ve izleme de sağlayan akıllı ev ve bina sistemleri yer alıyor.

Somfy, Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyor. TaHoma®, Connexoon, Nina gibi yeni ürünlerimizi Türkiye’deki kullanıcılarımızın da hayatına kazandırıyoruz. Televizyon reklamlarımız ve farklı mecralardaki reklam kampanyalarımız sayesinde sektörümüze ve iş ortaklarımıza destek olmaya devam ediyoruz. Türkiye’deki yapılanmamızı ve iş yapımızı tam anlamıyla destekleyecek olan yeni ofis binamızın dekorasyonu devam ediyor ve haziran ayı içerisinde yeni binamıza taşınmış olacağız.

Ayrıca Somfy, Türk sanayisine olan inancının ve güveninin göstergesi olan önemli bir iş birliğine imza atıyor: Somfy ve Multitek’in birlikte geliştirmiş olduğu çözümler sayesinde Türkiye’de üretilen diyafon sistemlerimizi motorlu ürünlerimiz ve akıllı ev sistemlerimiz ile entegre bir şekilde çalıştırıp, kullanıcılarımızın yaşam alanlarını farklı bir boyuta taşıyan, tam ve eksiksiz bir çözüm sunmuş oluyoruz. Bu ürünlerimize Türkiye dışındaki Somfy yapılanmaları da çok yoğun ilgi gösteriyorlar. Yurt dışına yapacağımız satışlar sayesinde ülkemiz ihracatına da katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

 

 Ürünlerinizin pazarlamasını nasıl yapıyorsunuz?

Bildiğiniz gibi, Somfy kendi alanında dünyada öncü bir marka. Dolayısıyla faaliyet gösterdiği alanlarda sektörün gelişimine katkıda bulunmak ve sunduğu çözümler hakkında kullanıcıların daha çok bilinçlenmesini sağlamak da Somfy’nin üstlendiği misyonlardan biri. Bu anlamda pazarlama faaliyetleri tabii ki Somfy için kritik önem taşıyor. Hem sunduğumuz çözümleri müşterilerimize ve kullanıcılara ulaştırmada hem de markamızı tanıtmada pazarlama bizim için çok önemli bir güç. Aynı şekilde, gelecek dönemler için stratejilerimizi şekillendirirken de pazarlamanın gücünü göz önünde bulunduruyoruz. Bunların bilincinde olarak pazarlama yatırımlarımızı her geçen yıl artırıyoruz. Somfy, son birkaç yıla kadar pazarlama yatırımlarını B2B müşterilerine yönelik şekillendiren bir firmaydı. Yeni stratejilerimiz doğrultusunda, artık markamızı ve ürünlerimizi son kullanıcılara anlatmaya da öncelik vermeye başladık. Dolayısıyla pazarlama çalışmalarımızda da B2B iletişim yapan bir şirketten B2C iletişim yapan bir şirket olmaya doğru evrildiğimizi söyleyebiliriz. Artık kullanıcılar Somfy markasını daha çok görecekler ve sunduğumuz çözümlerden daha fazla haberdar olacaklar. Somfy markası ve teknoloji çözümleriyle daha çok insanın tanışmasını, bu şekilde onların hayatlarına daha fazla konfor, güvenlik ve mutluluk katabilmeyi hedefliyoruz.

 

2017 yılı sizin için nasıl geçti? 2018’deki hedeflerinizden bahseder misiniz?

Genel olarak baktığınızda Türkiye pazarındaki pozisyonumuz çok iyi. Marka ve ürünlerimizin pazar payları ile marka bilinirliğimiz çok yüksek ve gün geçtikçe de artıyor. Biz stratejilerimizi müşterilerimizden, pazardan, paydaşlarımızdan aldığımız geri bildirimlerle oluşturuyoruz. Bunun için özel toplantılar düzenliyoruz. Marka, ürün kalitesi, yerel mevcudiyet, ekibimizin müşterilerimiz ile kurmuş olduğu sıkı ilişkiler, lojistik yapılanmamız, pazarlama yatırımlarımız ve teknik destek gibi daha sayamadığımız birçok güçlü yönümüz sayesinde yerimiz oldukça sağlam. Ancak, bu bizleri rehavet içerisine sokmuyor. Pazarı doğru anlamak, doğru bilgiyi almak, bu bilgileri doğru değerlendirmek adına efor sarf ediyoruz. Türkiye dışında Azerbaycan, Türkmenistan, İran ve Orta Doğu’da ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapıyoruz.

Önümüzdeki dönem için de inşaat ve konut sektörleri ile ilgili pozitif beklentiler var. Büyümenin yeniden hız kazanması öngörülüyor. Hareket planlarımızı oluşturduk, bütçelerimizi yaptık. Somfy Türkiye’nin yapılanması dünyada da konuşulur oldu. Çok önemli değişiklikler olmadığı sürece sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum ama her durumda B planımız da var. Sektörün daha da gelişmesi için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Panjur, perde, tente, pergola, kepenk, garaj kapısı, bahçe kapısı, akıllı ev sistemleri ürün grupları dahil olmak üzere evler ve ticari binalarda ürünlerimizin kullanımında yine ciddi artışlar bekliyoruz.

 

Türkiye’de tente ve panjur sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye, panjur ve tente kullanımının en yaygın olduğu pazarlardan biri. Müşterilerimiz içerisinde bu alanda faaliyet gösteren çok önemli oyuncular var. Hatta bu firmaların bazıları, Türkiye içerisindeki faaliyetlerinin yanı sıra yurt dışına da ciddi hacimde ihracat yapıyorlar ve bu alanda uluslararası birer marka olma yolunda ilerliyorlar. Türk firmalarının bu başarısı da tabii ki gurur verici.

Tente ve panjur uygulamalarında Somfy ürünlerinin kullanımı da her geçen yıl artıyor. Bunda motorlu uygulamalar konusunda kullanıcılardaki bilincin git gide artması da önemli bir rol oynuyor, biz de bu alanda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ayrıca Somfy teknolojisiyle birleşen tente ve panjur uygulamalarının sağladığı konfor ve güvence de etkili. Üretici firmalar, satış sonrasında da bir sorunla karşılaşmak istemedikleri için Somfy kalitesini tercih ediyorlar.

 

Sektörünüz açısından rekabetin arttığı bir ortamda sizleri diğer markalardan ayıran unsurları değerlendirir misiniz?

Somfy gibi lider konumda bulunan markaların sürekli farklılaşmaları ve öncü olmaları gerekiyor. Bu bilinçle hareket ederek, biz de kendi sektörümüzde hep yenilikçi olmaya ve ilklere imza atmaya çalışıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız da bunu destekliyor ve en yeni teknolojileri pazara sunmamızı sağlıyor. Örneğin; geçen yıl akıllı ev sistemi ürünlerimizi Türkiye pazarına sunduk. Somfy’nin Tahoma® Akıllı Ev Sistemi; hem motorlu sistemlerinizi hem de alarm, kamera ve ısıtma sisteminizi istediğiniz zaman, evinizdeyken ya da uzaktayken kontrol etmenize olanak sağlıyor. Böylece daha konforlu, daha güvenli ve enerji verimliliği daha yüksek yaşam alanları yaratabilmenizi mümkün kılıyor. Örneğin evden çıkarken tek bir dokunuş ile evinizdeki aydınlatmalar kapanıyor, panjurlarınız iniyor ve alarm sistemi devreye giriyor. Evinizdeki kamera ve dedektörler yardımı ile, alarm durumunda evinizde olmasanız bile, anında bildirim almanız mümkün oluyor. Ya da güneş sensörleri sayesinde panjurlarınız veya tenteleriniz güneş ışığı seviyesine göre otomatik olarak kontrol edilebiliyor.

Aynı zamanda; IO (Inter Operability) radyo frekansı ile çalışan teknolojilerimiz de özellikle panjur ve pergola sektöründe kullanılmaya başlandı. Geri bildirim özelliği bulunan IO teknolojisi sayesinde, Nina ve Connexoon gibi en yeni kumanda teknolojilerimiz de hayatımıza girmeye başladı. Perde sektöründeki motor kullanımını önemli ölçüde artıracağını düşündüğümüz, perde rayı üretimine de Türkiye’de başladık. İlerleyen süreçte bölge ülkelere de ihracat yaparak hacimlerimizi büyüteceğiz. Sektörel trendlerde belirleyici olan şirketimiz, sektörün gelişmesi ile ilgili de çok ciddi yatırımlar yapmakta. Son kullanıcıların akıllı ev sistemleri ile ilgili farkındalığını artırmak amacıyla yayınlamakta olduğumuz televizyon, radyo ve internet reklamları sayesinde yoğun geri dönüşler alıyoruz.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz Somfy olarak Türkiye’nin potansiyeline çok inanıyoruz. Bu yüzden de Türkiye yapılanmamıza sürekli yatırım yapmayı sürdürüyoruz. Bu yıl yeni binamıza da taşındık. Büyüme hedeflerimize ve müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunma anlayışımıza uyum sağlayan yeni tesisimiz ile birlikte satış sonrası hizmetimizi de güçlendirmiş olduk. Teknik ekip yapılanmamızı da güçlendiriyoruz. Ayrıca; sektör gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayan pazarlama yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Bütün bu girişimlerle birlikte küresel Somfy yapılanması içerisinde büyüme ve gelişim anlamında parlayan yıldız olmayı da sürdürüyoruz.