SMC Her Zaman Müşteri İsteklerini Ön Planda Tutar

SMC Türkiye, müşterilerini en iyi şekilde anlamak, ihtiyaçlarını ve taleplerini belirlemek, bu ihtiyaçlara uygun ürünler geliştirmek, geliştirdiği ürünleri daha iyiye götürmek için halen yoğun bir şekilde yaptığı müşteri ziyaretlerini, buluşmalarını önümüzdeki dönemde de arttırarak devam ettirecektir.

SMC Türkiye Genel Müdürü Turgay UÇAR ile gerçekleştirdiğimiz röportajda “Pazarlama” ile ilgili sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Firmanız açısından Pazarlamayı tanımlar mısınız? Uygulamakta olduğunuz pazarlama stratejilerinden bahseder misiniz?

Merhaba, röportajımıza öncelikle şirketimizi tanıtarak başlamak isteriz. Corporation, 1959 yılında kurulmuş, 82 ülkede faaliyet gösteren, 29 ülkede üretim yapan, Tokyo borsasında işlem gören, 19.000’in üzerinde çalışanı, 1450 Ar&Ge mühendisi ve 4 ülkede Ar&Ge merkezleri bulunan, başta pnömatik olmak üzere endüstriyel otomasyon alanında 12.000 Temel, 700.000 ürün çeşidi sunan, 2016 mali yılında 4,5 milyar US$ ciroya ulaşmış, sahip olduğu %35’lük pazar payı ile Pnömatikte Dünya Lideri bir firmadır.

1993 -2010 yılları arasında, SMC, Türkiye’deki faaliyetlerini bir distribütör firma üzerinden yürütmüştür. 2010 yılında, gelişen Türkiye pazarına paralel SMC Turkey Otomasyon A.Ş., %100 Japon sermayesi ile SMC Corporation firmasının Türkiye iştiraki olarak kurulmuştur. SMC Türkiye, İstanbul Merkez ofisi, deposu, imalat alanı dışında dört şehirde bulunan ofisleri ve 10 farklı şehirdeki bayileri ile Türk sanayisine hizmet etmektedir.

Pazarlama olarak ana hedefimiz müşteri odaklı olmaktır. Müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini dinler, talepleri ve ihtiyaçları karşılayacak ürünler geliştirerek pazara sunarız. Ürünlerin tanıtımını farklı mecralarda gerçekleştiririz. Türkiye’de de aynı prensip ile çalışıyoruz. Bir Japon şirketi olarak, Japon kültürüne uygun hareket eder, ürünlerimizi en iyi şekilde tanıtmaya özen gösteririz.

Sizin için pazarlamanın olmazsa olmazı nedir?

Pazarlamanın olmazsa olmazı bizim için öncelikle müşteridir. Tüm faaliyetlerimizin merkezine müşterilerimizi koyuyor, onlardan gelen yorumlara ve onların ihtiyaçlarına göre pazarlama faaliyetlerimizi belirliyoruz. SMC olarak her zaman müşteri isteklerini ön planda tutan ve müşteri memnuniyetini bir ilke olarak benimsemiş bir firmayız. Sadece pazarlama departmanı olarak değil her departmanımız koordineli bir biçimde tüketici memnuniyeti ve tatminine yönelik çalışmaktadır. Fuarlar, basılı ürünler, dergi ilanları (yazılı ve görsel basım) bunlardan bazılarıdır.

Pazarlama ve satış faaliyetlerinin geliştirilmesinde Ar-Ge çalışmalarının önemi nedir?

SMC olarak Ar-Ge faaliyetlerine yılda yaklaşık 180 milyon $ harcıyoruz. Gelişen ve değişen dünyada, sürekli inovasyon vazgeçilmezimizdir. Forbes Dergisi tarafından dünyanın en inovatif firmaları listesinde 3 yıl üst üste bulunduk. Pazar araştırmalarını yerinde ve zamanında yaparak araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi destekliyoruz. Bizim için pazarlama ve Ar-Ge ayrılmaz bir bütündür. SMC olarak bu değişimin bilincindeyiz ve sürekli olarak ihtiyaca uygun olacak şekilde ürünlerimizi ve çalışanlarımızı geliştirmeye özen gösteriyoruz.

Ar-Ge faaliyetini sadece teknik anlamda değil, hizmetlerimize de yansıtıyoruz. Türkiye’de, konusunda uzman genç dinamik mühendis kadrosu, yerinde müşteri ziyaretleri, teknik eğitimler, teknik destek, enerji tasarruf denetimleri, tasarım desteği, otomasyon desteği, vb. gibi müşteri hizmetleri sunmaktadır.

Ayrıca gezici fuar araçları, bölgesel toplantılar, teknik sunumlar, her yıl katılınan fuarlar ile SMC çözümleri tüm Türkiye’de tanıtılmaktadır. Türkiye’de tuttuğu güçlü stok ve Belçika merkez depodan günlük uçak sevkiyatları sayesinde hızlı ürün teslimatı sağlanmaktadır.

Firmaların sosyal medyada yer alarak tanıtım faaliyetlerinde bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sanayiye hizmet veren bir şirket olarak sosyal medyanın bazı alanlarında ağırlıklı olarak bulunuyoruz. Web sitemiz içeriği bakımından, teknik olarak müşterilerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak biçimde tasarlanmıştır. Ziyaret sayısı her geçen gün artmaktadır.

Firmanızın Dijital pazarlama konusunda yapmış olduğu girişimler var mı?

Her ay yayınladığımız e-matters adında bir dijital bültenimiz bulunmaktadır. Bu bültende inovatif SMC çözümleri ve güncel konular üzerinde yazılar bulunmaktadır. Takipçi sayımız hergün artmaktadır. İsteyen herkes ücretsiz olarak bültene abone olabilmektedir.

Pazarlama alanında, ilerleyen yıllardaki hedefleriniz ve yatırımlarınız nelerdir?

SMC Türkiye, müşterilerini en iyi şekilde anlamak, ihtiyaçlarını ve taleplerini belirlemek, bu ihtiyaçlara uygun ürünler geliştirmek, geliştirdiği ürünleri daha iyiye götürmek için halen yoğun bir şekilde yaptığı müşteri ziyaretlerini, buluşmalarını önümüzdeki dönemde de arttırarak devam ettirecektir.

Ayrıca SMC Türkiye, tüm birimlerini bir araya toplayacak, kapasite arttıracak, kendi fabrika binasını inşa etmek için İstanbul-Hadımköy, Deliklikaya bölgesinde arsa satın almıştır. SMC, Türkiye’deki yatırımlarına ve faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir.