Schtec Makine Olarak Elimizdeki Gücün; Deneyim, Tecrübe ve Yüksek Kalite Anlayışının Bilincindeyiz

Schtec Makine, kuruluşundan bu yana çok uzun bir zaman geçmemesine rağmen, deneyim; bilgi birikimi ve tüm tecrübesini üretmiş olduğu yüksek teknoloji makinelere yansıtarak şu an Amerika’dan Hindistan’a kadar büyük bir coğrafya üzerinde 45 den fazla ülkede değerli müşterileri tarafından büyük bir memnuniyet ile kullanılmaktadır.

Schtec İhracat Müdürü Ömer Naci Konuksever ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide “İhracat” konulu sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

İhracat pazarlarınız ve bu pazarlardaki ilişkilerinizi güçlendirmek için yapmış olduğunuz çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bizler her ne kadar müşterilerimizi doğru ve hızlı bilgilendirmek adına teknoloji ve bilişim sektörünün bizlere sağlamış olduğu tüm kanalları kullansak da yurtiçi ve yurtdışı yapmış olduğumuz seyahatlerde müşterilerimizle gerçekleştirdiğimiz karşılıklı görüşmelerde kendimizi ve teknolojimizi kendileriyle paylaşmayı daha doğru bulup birebir diyalog ile müşterilerimizi ürünlerimiz hakkında bilgilendirmeyi tercih etmekteyiz.

Pazarlama stratejileri özellikle de bizim gibi eski tecrübelerine dayanarak hızlı bir ilerleme gösteren ve gelişime müsait kuruluşlar için ayrı bir önem taşısa da bizler işimizi çok iyi yaparak, kalitesi ve teknolojisi yüksek makineler üreterek, üretmiş olduğumuz makinelere de tecrübeli bir ekiple hızlı bir satış sonrası hizmeti vererek sağlayacağımız müşteri memnuniyeti üzerine sağlıklı bir şekilde inşa edilmiş pazarlama anlayışının doğru olacağına inanmaktayız ve tüm Üretim – Satış – Pazarlama Organizasyonumuzu bu temeller üzerine kurmuş bulunmaktayız.

Bu sebeple yurt dışı fuarlarına katılım ve direk müşteri ziyaretlerinin bizim açımızdan kalitemizi ve ürün yelpazemizi kullanıcılarımıza doğru şekilde sunmamızın en sağlıklı yöntem olduğu inancındayız.

Firma olarak ihracatta öne çıkardığınız ya da çıkarmayı planladığınız ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Özellikle çok iddialı olduğumuz yüksek teknolojisi ve kalitesiyle kullanan tüm müşterilerimizin son derece memnun kaldığı, SCHTEC Markasının da az zamanda bu kadar hızlı çıkış yapmasını sağlayan Profil İşleme Merkezimiz ve yine aynı şekilde çok yüksek hıza sahip olan ve performansından hem kullanıcıların hem de üretici olarak bizlerin memnun kaldığı Dört Köşe Kaynak ve CNC Hatlarımız ile Kapı-Pencere imalat parkurunu tamamlayan tüm makine gruplarımızla iç pazarda olduğu gibi, ihracat pazarında da yerimizi almış bulunmaktayız.

 

İhracat hedeflerinizi ve pazar yapılanmanızı belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmaktasınız?

Schtec Makine, kuruluşundan bu yana çok uzun bir zaman geçmemesine rağmen, deneyim; bilgi birikimi ve tüm tecrübesini üretmiş olduğu yüksek teknoloji makinelere yansıtarak şu an Amerika’dan Hindistan’a kadar büyük bir coğrafya üzerinde 45 den fazla ülkede değerli müşterileri tarafından büyük bir memnuniyet ile kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde neredeyse tüm Doğu Avrupa Ülkeleri ile Almanya, Belçika, İspanya, İtalya, Macaristan, Polonya, Rusya, Eski BDT Ülkeleri, Güney Amerika Ülkeleri, Kuzey Afrika, Hindistan ve Körfez Ülkeleri yer almaktadır.

Schtec Makine olarak, PVC-Alüminyum İşleme Makineleri konusundaki tecrübemiz, buna paralel olarak tüm sektörü ve rakiplerimizi yıllardır çok yakından takip etmemiz, müşterilerimizin isteklerini çok iyi bilmemiz, ürettiğimiz makinelerin de rakiplerine göre sunduğu teknolojik özelliklerinin ve hassasiyetinin daha fazla olması Schtec’i rakiplerinden birkaç adım öne taşımaktadır.

Tüm bu faktörlerin yanı sıra özellikle bire bir insan ilişkileri ve müşterilerimiz ile sürekli sıcak temasın ve müşterilerimize vermiş olduğumuz teknik yeterlilikle beraber, kişisel güvenin de ihracatta çok büyük rol oynadığının bilincindeyiz. Müşterilerimizin kalitemize ve yüksek teknolojimize olan güveni, birebir kişisel güven ile de pekiştirilmektedir. Yurt dışı Bayi Ağı oluştururken de bu kriterlere dikkat etmekteyiz.

Türk ihracat pazarının 2017 yılındaki durumunu değerlendirecek olursanız neler söylemek istersiniz? 2018 yılı ihracat politikanız nelerdir?

Global anlamda yaşanan tüm olumsuzluklar ve sosyo-ekonomik sıkıntılara rağmen 2017 yılı sektörümüzde ihracat yükseliş trendinde olmuştur. Doğru hamleler yapılarak marka bilinilirliği ve yüksek teknolojiye dayalı üretim ile 2018 yılının da Ülkemiz ve elbette Schtec Makine adına daha verimli olacağına inanmaktayız. Schtec Makine olarak elimizdeki gücün; deneyim-tecrübe-yüksek kalite anlayışının bilincindeyiz ve çizgimizden ayrılmadan hep daha iyisini hep daha kalitelisini üretme azmiyle yolumuza devam ederek 2018 yılında da Ülkemiz ve Firmamız adına başarılı projelerde yer alacağız.

Türkiye’de ihracatın gelişmesinin önündeki engeller ve bu engelleri aşmak için firmalara düşen görevler hakkında neler söylemek istersiniz?

Ülkemiz bulunduğu konum, üstlendiği vazife itibarıyla sürekli ileriye dönük ve hep daha iyisini yapmaya odaklanması gereken, üretmiş olduğu ürünlerle de Dünya Devleri ile mücadele etmesi gereken bir konumdadır. Bu şartlarda biz makine üreticilerinin üzerine düşen görev ise kalite ve yüksek teknolojiden ödün vermeden, fiyat-kalite dengesini koruyarak üretim yapabilmektir.

Her ne kadar geçmişte yapılan hatalardan dolayı yurt dışında Türk Markasına ön yargı ile yaklaşılıyor olsa da, bu durumun her geçen gün yükseliş ivmesinde olan kalite algımızla bizim lehimize değiştiği kanaatindeyim. Bu sebeple yerli üreticilerin fiyat rekabetine konsantre olmak yerine kalite algısına önem verip, ürüne değer katan yenilikçi yönlerini ön plana çıkarmaları gerektiğine inanıyorum. Bu şekilde bir strateji ile kalitesi üst düzeydeki yüksek teknolojiye sahip ürünleri, iyi satış sonrası teknik destek ile yurt dışındaki müşterilerimize sunduğumuzda, ihracatta Türk Markasının bilinirliliği ve değeri daha da yükselecektir.