REHAU Gücünü AR-GE’ye Verdiği Değerden Alır

REHAU, sürekli araştıran ve süzgecinden geçen fikirlerden kendini geliştiren bir işletmedir.

REHAU Firması Pencere Bölümü Satış Yöneticisi Mevlüt Topbaşlı ile ‘PVC Profil Sistemleri’ne yönelik gerçekleştirdiğimiz röportajın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz;

Profil sektöründeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Türk profil sektörünün gelmiş olduğu nokta hakkında neler söylemek istersiniz?

Global pencereden bakınca profil sektöründe bugün en çok ısı yalıtımı, ses yalıtımı, hırsızlığa karşı koruma, enerji verimliliği ve geniş görüş açısı özellikleri öne çıkıyor. Sektörün oyuncuları, talep sahipleri ve son kullanıcılar bu özellikler açısından bilinçliler ve ürünleri bu özelliklere göre sınıflandırıyorlar. Talep sahipleri bir pencereyi değerlendirirken öncelikle “uzun vadedeki faydaları nedir” diye soruyorlar. Dolayısıyla hem sektör “nitelikli ürün” üretmeye odaklı oluyor hem de bu ortak bilinç sayesinde enerji tasarrufu sağlayan katma değerli ürünler rağbet görüyor.

Ancak ülkemizde durum maalesef biraz farklı. Ülkemizdeki plastik profil sektörü hacim açısından her ne kadar Avrupa’nın en büyük pazarlarında biri olsa da arz edilen ürünler açısından kalite sorunu olduğu çok açık. Az önce bahsettiğim “bilinç düzeyi” ile ilgili çalışmalar yapmamız ve son kullanıcıyı nitelikli ürün talep etmeye yönlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. REHAU olarak mesaimizin büyük bölümünü sektör paydaşlarına Pencere’nin yapıdaki en önemli unsurlardan biri olduğunu anlatmak için ayırıyoruz ve bu noktada ciddi bir başarı yakaladık. Buna çok önem veriyoruz.

Sektörümüz, pencerenin önemini anlatamadığı sürece kalitesiz ürün arz eden işletmeler son kullanıcıyı aldatmaya devam ederler.

2017 yılı içinde veya gelecek dönemde piyasaya sunmayı hedeflediğiniz yenilikler var mı?

Bir iki yenilik ile ilgili bilgi vermem gerekirse, son olarak 2017 Pencere Fuarı’nda da sergilediğimiz Synego kaldırmalı sürme kapı sistemini tanıttık. Ürün düşük ağırlığa sahip olmasına rağmen mükemmel bir stabiliteye sahip ve kullanım kolaylığı açısından müşterilerimize de pratiklik sağlıyor.

Manzara özellikli versiyonu özellikle dar yapı çerçeveleri ile en yüksek ışık girişi ve aydınlık sağlıyor. Yine aynı Fuar’da sergilediğimiz GENEO Inovent ürünümüzün uzun vadede çok talep görecek bir ürün olduğunu düşünüyorum.

GENEO Inovent, kasa profilinin içine entegre edilen bir havalandırma sistemi ile camı açmaya gerek duymadan havalandırma sağlayan bir pencere sistemidir. Bu ürün özellikle pencere açmanın zor olduğu çok yüksek katlı projelerde veya ağır hava şartlarında öne çıkıyor.

Kentsel Dönüşüm projeleri profil sistemlerinin seçiminde ne gibi kriterlerin ortaya çıkmasına sebep oldu?

Kentsel dönüşümle birlikte hızlı bir büyüme ivmesi yakalayan inşaat sektörüne paralel olarak, nitelikli projelerde kaliteli ürün ihtiyacı ön plana çıkıyor. Hem proje firmaları hem konut sahipleri bu kapsamda daha bilinçli tercihlerde bulunmaya başladırlar. Az önce de belirttiğim gibi, REHAU Pencere çözümleri olarak bu manada ciddi mesai harcıyoruz. Bu sayede sektörde kalite odaklı, hem satış hem de satış sonrası hizmetlere daha fazla önem veren bir anlayış hakim olmaya başladı. Bu durumun zamanla artacağını düşünüyoruz.

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında nasıl yer alıyorsunuz. Ürünlerinize gelen talep hakkında neler söylemek istersiniz?

REHAU, kentsel dönüşümün hızlandığı özellikle son 4-5 seneyi çok doğru stratejiler ve doğru bir yapı ile yürütüyor. Türkiye genelinde, büyük veya küçük diye nitelendirebileceğimiz hemen hemen tüm projelerde varız. Hem personelimizin bilgi birikimi ve sürekli eğitimlerle kendilerini güncel tutmaları hem de bayilerimizin bu noktadaki hassasiyeti ile başarımızı artırarak sürdürüyoruz.

Sahada çok hareketliyiz, sürdürülebilir bir bilgi ağı ile hareket ediyoruz. Adımlarımıza proje sahibi işletmelerle ilişkilerin kurulması, bu işletmelerin teknik açıdan bilgilendirilmesi safhalarıyla başlıyoruz ve yetkili üretici bayimiz ile koordineli olarak projenin son adımına kadar takip sağlıyoruz. Bu esnada tabi ki proje sahibi işletmelerin REHAU markasına olan güvenleri işimizi kolaylaştırıyor.

Mutlaka alınacak daha çok yol var ama konut sektörü de artık daha nitelikli işler çıkarıyor. Yani kentsel dönüşüm kapsamında yapılan konutların, kullanılan ürünler bakımından kalite ortalaması yükseldi. Bu durum haliyle pencere tarafında da daha nitelikli ürünlerin talep edilmesini sağlıyor. Dolayısıyla REHAU her geçen gün daha fazla aranan ve istenilen bir marka haline geliyor.

Enerji tasarrufu, günümüzde üzerinde en çok durulan konuların başında geliyor. Ar-Ge çalışmalarını yürüttüğünüz profillerde enerji tasarrufuna ne .l.üde yer veriyorsunuz?

Her zaman söylüyoruz, tekrar etmekte fayda var. REHAU gücünü AR-GE’ye verdiği değerden alır. Yani REHAU, sürekli araştıran ve süzgecinden geçen fikirlerden kendini geliştiren bir işletmedir. Var olan ürünlerimizin ortak özelliği enerji verimliliğine odaklanıyor olmasıdır. Çünkü pencere, yapıdaki bir boşluğu herhangi bir şekilde kapatan bir ürün değildir. Pencere, bir yapıdaki toplam enerji kayıplarının yaklaşık %35’ini kapsar. Yani bir başka deyişle, doğru ürün ile binanızdaki toplam enerji kayıplardan yaklaşık %35 kadar enerji tasarrufu sağlarsınız. REHAU dünyasında bu yaklaşım hem son kullanıcı açısından, hem doğal kaynakların korunması bakımından hem de ülke ekonomisi açısından hayati öneme sahiptir. Dolayısıyla üzerinde çalıştığımız aday ürünlerimizde de önceliğimiz yine enerji verimliliği ve doğal kaynakların korunması olacaktır.