Pencere Ve Cam İçeriği Olan Tüm Sektörler İle Yolumuza Devam Edeceğiz

Pencereal.com Genel Müdürü Mehmet Hakan Mermer ile yaptığımız söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

 

Pencereal.com’ dan biraz bahseder misiniz?

Pencereal; pencere ve cam içerikli tüm hizmetleri veren firmalar ile bu sektörde ihtiyaçları olan internet kullanıcılarını aynı ortamda buluşturmak amacı ile kurulmuş bir sitedir. Kullanıcılar, pencereal.com sitesi ve mobil uygulamalarını kullanarak oluşturdukları talep ile anlaşmalı olan firmalara taleplerini iletebilirler. Talepler en geç bir dakika içerisinde teknolojinin en son yenilikleri kullanılarak ilgili firmalara iletilir. Nihai tüketicinin en büyük sorunlarından biri Pencere ve Cam sektöründe ki firmalara kolay ulaşamamak ve kısıtlı sayıda ki üretici firmalardan teklif alabilmek. Pencereal.com sayesinde Nihai tüketici web sitemizi veya mobil uygulamalarımızı kullanarak onlarca firmaya ulaşmış oluyor. Firmalar ise sadece mağaza müşterilerine ve klasik olarak müteahhit firmalarına bağlı kalmak yerine binlerce müşterinin taleplerini görebiliyor. Aynı zamanda firmalar direkt hedef kitleye ulaşabildikleri önemli bir vitrinde tanıtımını ve reklamını yapmış oluyor. Pencereal.com’un en büyük fırsatlarından biri de kurumsal müşterilerin rekabetçi platformdan teklif alma istekleridir. Müteahhitlerin, inşaat firmalarının ve mimarların oluşturdukları proje taleplerinin ilgili firmalara ulaşmasını sağlamaktayız. Böylelikle üye firmalar hiçbir işi kaçırmaz, kurumsal müşteriler ise istedikleri firmayla çalışma imkanı yakalar. İnternet hizmet platformları arasında pencereal.com’u öne çıkartan en büyük özellik, spesifik bir sektöre ait olmasıdır. Yalın sistem ilkeleri ile kurulmuş olan platformumuz sadece bilgili olduğu sektör üzerinde çalışmalarına devam edecektir.

 

Pencereal.com’ un nasıl geliştiği hakkında bilgi verir misiniz?

Günümüz gelişen ekonomilerinde ülkeler Gelişmiş Ülkeler, Gelişmekte Olan Ülkeler ve Az Gelişmiş Ülkeler olarak 3’e ayrılmaktadır. Gelişmiş ülkeler haricinde olan tüm ülkelerde lokomotif sektör inşaat sektörü ve inşaat sektörüne girdi sağlayan sektörlerdir. Ülkemizde inşaat sektörü lokomotif sektör olarak diğer tüm sektörleri beslemeye son 10 yılda ciddi olarak devam etmektedir. İnşaat sektöründen ortaya çıkacak olan katma değer sonrasında diğer sektörlerinde gelişmesini sağlayacak ve sektör üzerinden çıkıp diğer sektörlere kaynak aktarımını sağlayacaktır. Ülkeler zenginleştikçe inşaat sektöründeki ivme yeni yatırımlara değil özellikle yenileme pazarına yönelik olacaktır. Bugün, gelişmiş tüm ekonomilerde inşaat pazarının çok az olduğunu görmek çok basit. Tüm binalar, yeni ürünler ile donatılıp yenileme pazarının getirdiği sonuçlar ile birleşip pazarı domine etmektedir.

Yani, yarınlar için tek konu yenileme pazarı olacaktır. Aslında bu bahsettiğimiz yarınlar, dün geldi. Ancak halen sistem sarhoşluğu içinde olan sektörümüz bunun etkilerini kısa bir zaman içerisinde görecektir.

Pencere ve cam sektörü içerisinde nihai tüketiciye yani aslında somut anlamı ile vatandaşa ulaşmak en büyük sorunlar içerisinde bulunmaktadır. Kurmuş olduğumuz sistemimiz sayesinde vatandaş tüm isteklerini zaman kaybetmeden sistemden bulabilmektedir.

Ülkemizde bulunan genç nüfus ve artan internet kullanımı ile tüm mal ve hizmetlerin internet üzerinden satışını veya arz ile talep edenlerin belli sistemler üzerinde buluşmasını sağlayacaktır. Emerging Consumer Survey 2017 verilerine göre, Türkiye’ de online alıveriş yapan tüketiciler dünyada Hindistan ile beraber ilk 2 sırada. Böylesine genç bir nüfusun yarınlar için kendisine gerekli olan tüm pencere ve cam ihtiyaçlarını mahalle mahalle gezerek aramayacağı kesin. Paranın bile yıllardır internet üzerinden gidip geldiği bir ortamda aslında yapılan yatırımın geç olduğu düşüncesindeyiz. Kurulum aşaması ve tüm çalışmaları yaklaşık 3,5 sene süren sistemimiz ile bugün önce Türkiye’ de sonra ise inşallah diğer ülkelerde faaliyet göstermeye çalışacağız.

 

Pencereal.Com’ un nasıl çalıştığı hakkında bilgi verir misiniz? Firmalar sitenizde neler bulabilir?

Pencereal.com üzerinde tüm pencere ve cam sektörünün arz ve talep edenlerini belli bir komisyon karşılığı almadan sadece üye firmalar üzerinden alınacak olan aidatlar ile buluşturuyor. Komisyon almak bize haksız bir kazanç olarak geliyor. Riskine ortak olmadığınız bir işten komisyon almak bize sağlıklı bir model olarak gelmiyor. Test aşaması sırasında bile Van, Hakkari, Ağrı gibi ülkemizin en uzak köşelerinden bile talep alabildik. Diğer platformlar gibi farklı sektörleri içimizde barındırmıyoruz. Pencere ve cam içeriği olan tüm sektörler ile yolumuza devam edeceğiz. Sistem içerisinde bulunan paketler ise şunlardır:

  • Semt üyeliği, ( üye firmamızın seçeceği bir ilçeden gelecek olan talepler görünmekte )
  • Klasik Şehir üyeliği, ( üye firmamızın seçeceği bir şehirden gelecek olan talepler görünmekte )
  • Silver Üyelik, ( üye firmamızın seçeceği 3 şehirden gelecek olan talepler görünmekte )
  • Gold Üyelik, ( üye firmamızın seçeceği 6 şehirden gelecek olan talepler görünmekte )
  • Platinium Üyelik ( üye firmamızın seçeceği 12 şehirden gelecek olan talepler görünmekte )
  • Export Üyelik, ( üye firmamızın yurt dışından seçeceği ülkelerden gelecek olan talepler görünmekte )

Nihai tüketiciler ve kurumsal olarak işlerini çözmek isteyen firmalar sistem üzerinden taleplerini, üye firmalarımıza sunup günümüzün en değerli ve en maliyetli olan zaman konusunu çözmüş olacaklardır.

 

Pencereal.com’ dan öncede sektör içerisindesiniz, sektör ile ilgili yorumlarınız nelerdir?

Yaklaşık 13 yıldır sektör içindeyim. Halen dış cephe silikonları, cam kimyasalları ve diğer sektörlerde çalışan işlerimiz bulunmakta. Gördüğüm ve hiç değişmeyen tek şey firmaların belli bir grup müşteri içerisinde oluşan talepleri az karlılıkla, ciddi emekler vererek, ciddi makine yatırımları yaparak işlerini tamamlamaya çalışmaları. Bunun karşılığında ciddi riskler alınmakta. Artan rekabet ve az karlılık karşılığı alınan bu riskler yatırımcıları sektörden soğutmakta. Kimilerine göre çok kar edilmekte, kimilerine göre para kazanılmamakta. Perakende sistemi içerisinde olmayan her sektör bu sorunları yaşamaya devam edecektir.

 

Büyüme evrimini tamamlamış olan her sektör perakende ile yoluna devam etmektedir. Dünyada bunun sayısız örnekleri vardır. Bugün dünyanın en büyük ara mamül üreticileri bile perakende sistemi içerisinde olmak için ciddi iş geliştirme departmanları kurmaktalar. Bizim sektörümüzde bile bunlar yaşandı. Hatırlarsanız, halen devam eden stres çarkları ile rulman üreticisi dünya devi bir firma oluşturduğu model ile nihai tüketiciye rulmanı ulaştırıp stres çarkı adı altında belli bir zaman cam balkon üreticilerini bile rulman bulunmaz hale getirdi. Son müşteriye ulaşamadığınızda ne yazık ki sorunlar artıyor. Hangi sektörde olursanız olun, son müşteriye ulaşamadığınızda büyüme evrimini tamamlayamıyorsunuz. Artık buzdolapları bile biten ürünleri alarm verir hale geldi. Teknoloji ışık hızı ile büyür. Kullanamadığınızda ise sürekli sistem dışında kalırsınız. Önce itildiğinizi hissedersiniz, sonra bakmışsınız ki cebinizde ki tek bahane; bizden geçti, kafa patlatamam bahanesi olur. Halbuki, çok zor işleri bile yapan biri olarak bu sadece kocaman bir bahanedir. Silkelenip sistem içerisine girmek, 5 yaşındaki bir çocuğun yaptığı kadar basittir.

 

Yenileme Pazarı ve Pencereal.Com’ un bu Pazar içindeki yerinden bahseder misiniz?

Kaynaklarımızı ne kadar etkin kullandığımız ve bulunduğumuz ülkenin ekonomik durumu ile orantılı bir sistemin doğurduğu bir pazardır yenileme pazarı. Doğarsınız, yürümeye başlarsınız, koşarsınız ve emekli olup daha iyi bir hayat yaşamak istersiniz. Bugüne kadar ciddi inşaatlar yapıldı ülkemizde. Doğduk, büyümeye devam ettik. Büyüdük, büyümeye devam ediyoruz. 15 sene önceki halimizde değiliz. 5 sene sonrada bugünkü durumumuzda olmayacağız. Eskisi kadar kolay işler alamayacağız. Bu kadar cam üretim tesisi, bu kadar profil üreticisi tabi ki bu kadar yeni projeler bulamayacak. Azalan oranda devam edecek tüm süreçler. Cam fabrikaları ürettiği camı yeni pazarlara satmak için uğraşırken aynı şekilde profil firmaları da bu pazarları aramaya ve malını satmaya çalışacak. O yüzden ülkemizde yabancı profil firmaları var. O yüzden ülkemizde cam üretiminde ciddi ihracatlar ve bahsettiğimiz orada ithalatlar yapılıyor. İthalatta nitelikli mallar ağırlıkta. Daha da fazla olmaya devam edecek. Ne zaman ki, ithal ikameli mallar üretilecek o zaman azalacak. Kısacası, sektör kabuk değiştirecek. İnovasyon ve yeni ürünler ile tüketicilere daha iyi ve kaliteli mallar sunulacak. Bundan 20 sene önce hepimiz evimizde cam macunu ile çekilmiş tek camlar ile tanıştıysak, bugün cam macunu ile yapılmış tek cam kalmadıysa, yarın da daha değişik ürünler pazara girecek ve sürekli değişim olacak. Bunların devlet tarafında da desteklenip nihai tüketici ile buluşması lazım. Avrupa’ da 7-8 ölçü sabitken bizde halen yan odanın camı ile diğer odanın cam ölçüsü birbirinden farklı. Yurt dışında cam firmaları stok ısı yalıtımlı camlar yapabilirken bizde halen bu standartlar oturmadı. Oturacak. Sektör yöneticileri bu konular hakkında yoğun bir mesai harcıyor. Onlar ve onlar gibi düşünen basiretli yöneticiler ve yatırımcılar sayesinde bu trend daha da hızlı yayılacak. Paranın maliyeti de tüm bu değişkenleri hızlandıracak. Gelişmiş ekonomilerde eksi faiz dönemi başladı.

 

Paranın maliyeti neredeyse yok gibi. Yurt dışındaki paralar serseri mayın gibi adres arıyor. Bizler de ilerleyen dönemlerde bunlardan nasibimizi alacağız. Yenileme pazarı ile sektör dediğimiz gibi kabuk değiştirecek. Büyük firmalar perakende sektörü ve son kullanıcıya Ulaşmak için ciddi harcamalar içine girecek. Bu kaçınılmaz son. Satın almalar ve birleşmeler başlayacak. Tek gerçek perakende sektörü olacak. Bugün büyük projeler dediğimiz satışları bizden daha kötü olan ekonomilere satarken, bizden daha iyi ekonomilerde olan ülkelere ise bizde olmayan ithal edilen ve mamül haline getirilen malları ihraç edebileceğiz. Bugün büyük ekonomilere satılan ihracatlara bakarsanız hepsi son sistem ürünlerdir.

 

Pencereal.com çalışanları ve yöneticileriniz için sektör tecrübesi olanlar var mı?

Hayır. Böyle bir tecrübe aramadık. Firmanın kurucu ortağı olarak sadece benim sektör tecrübem var. Biz e-ticaret firmasıyız. Finansman, yazılım ve pazarlama tarafında ortaklarımız işin ehli insanlar. Hiçbir zaman pencere ya da cam firması olmayacağız. Bu bizim, yalın yönetim anlayışımıza ters bir anlayış. E-ticaret firması olmaya devam edeceğiz. Tekstil ve enerji tarafında da e ticaret işlerimiz bulunmakta. Yeni işler ile belki ileride bu sayı artabilir. Çalışanlarımız ve özellikle pazarlama departmanımız bizim için çok önemli. Pencereal.com araçları artık tüm ülkemizde gezmeye başladı. Müşteriye kesinlikle dokunmanız gerekiyor. Müşteriyi anlamanız ve isteklerini yerine getirmeniz gerekiyor. Hizmet verebildiğinizde güçlüsünüz. Müşteri muhatap bulduğunda ve ödemesinin karşılığını aldığında yaptığınız ticaretin tadı bir başka oluyor. Bizi, büyütecek olan en önemli konu müşterilerimiz olacaktır.

 

Pencereal.com’ u büyütecek olan tek konu müşterileri mi?  

Tabi müşterileri olacak. Müşterilerimiz ile neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı anlayacağız. Onlardan geri gelecek olan geri bildirimler ve nihai tüketiciye süreçlere uygun çalışan müşteri portföyü bizi büyütecek olan en önemli unsurlardan.