Özçelik Makina Bosna Hersek, Saraybosna Bayi Gezisi

Özçelik Makina bayileriyle birlikte gittiği, pek çok kültürü bir arada barındıran Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna gezisinde birbirinden güzel 4 gün geçirdi.

9-12 kasım tarihleri arasında gerçekleşen seyahat Özçelik Makina’nın fabrikasında bayilerin karşılanması ile başladı. Fabrika gezisi ardından verilen öğle yemeği ile bayilerini evinde ağırlayan Özçelik makina burada seyahatin detaylarını paylaştı. Daha sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’nda özel açılan kontuarda buluşmayla başlayan seyahat, uçuşun ardından otele yerleşme ile devam etti. Kısa bir dinlenmenin ardından şehri gezmeleri için misafirlere serbest zaman tanındı. Otelde tekrar toplanılarak güzel bir akşam yemeği yenildi. İkinci gün Saraybosna şehir turuyla devam etti. Türk-İslam sanatının inceliklerinin en iyi harmanlandığı yerlerden biri olan Başçarşı Sebili’nin önünde toplu fotoğraf çekildi. Öğleden sonra katılımcılara gezmeleri için süre verildi. Akşam olduğunda ise gala yemeğinde sohbetler eşliğinde keyifli bir akşam yemeği gerçekleşti.

|

Üçüncü gün Mostar şehrine gidilmek üzere yola çıkıldı. Konjic şehrinde kısa bir mola verildikten sonra, Türk köyü olarak bilinen Potiçel’e ziyarette bulunuldu. Bu köyün özelliği; Osmanlı’nın gidebildiği en uç nokta olmasıdır. Bu sebeple Türk ziyaretçiler ve turistlerin ilgi odağı haline geldiğini söyleyebiliriz. Ardından Blagaj’da öğle yemeği yemek üzere mola verildi. Son durağımız ise Mostar şehri oldu. Mostar, Neretva Nehri’ni takip eden ve Adriyatik Denizi ile Balkanları bağlayan yol üzerinde bulunuyor. Savaş zamanında yıkılan Mostar Köprüsü, Osmanlı tarafından tekrar inşa ediliyor. Köprünün adı şehre veriliyor. Köprü üzerinde toplu halde hatıra fotoğrafı çekme fırsatı yakalandı. Gezimizi tamamladıktan sonra otele dönmek üzere yola çıkıldı. Seyahatin dördüncü günü dönüş günüydü. Özel transfer ile havalimanına gidildi. İstanbul’a vardıktan sonra havalimanında vedalaşarak bu keyifli seyahate son verildi.