Leono: Geleceğe Hazırlık Yapıyoruz

Leono kapı aksesuarları satış, ithalat ve ihracat konularında faaliyet göstermektedir. Birçok Avrupa ülkesinden ithal ettiğimiz kapı aksesuarlarını Türkiye’deki inşaat firmaları ve kapı üreticilerine çözüm ortağı olarak sunmaktayız.

LEONO Genel Müdürü Hakan Lonca ile kapı ve pencere sektörü hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Leono kapı üzerine odaklanmış bir firma olmakla birlikte, 2013 yılından beri aktif olarak mimari aksesuarlar üzerine yoğunlaşmıştır. Bu sene firmamızın kurumsal kimliğine yatırım yaptık. Yeni deposu ve ofis merkezine kendi markasıyla birlikte, Leono Mimari Donanımlar A.Ş olarak kuruluşunu yaptık. Tedarikçi ve distribütörlüğünü aldığımız, temsil ettiğimiz firmaları arttırarak daha çok çözüm sunmaya, farklı kapı tipleri ve özel teknik kapılar için ürünler getirmeye, bunların dağıtımını üstlenmeye adanmış Aslandağ Grubunun şirketlerinden biriyiz. Aslandağ Grup A.Ş 65 yıllık bir firma olmanın yanı sıra; imalattan, inşaat sektörüne, gayrimenkulden emlak gibi konulara yatırımları bulunmaktadır. Aile şirketi olarak kurulup günden güne kurumsallaşıp, markalaştılar. Bu konuda sektördeki ihtiyaçları, kendileri de üretici oldukları için iyi görüyorlar. Bu anlamda da Leono’ya yatırım yaptılar. Leono kapı aksesuarları satış, ithalat ve ihracat konularında faaliyet göstermektedir. Birçok Avrupa ülkesinden ithal ettiğimiz kapı aksesuarlarını Türkiye’deki inşaat firmaları ve kapı üreticilerine çözüm ortağı olarak sunmaktayız.

Leono’nun çözüm ortakları kimlerdir?

Leono çatısı altında birçok marka barındırmaktadır. Genel olarak İtalyan ve İngiliz markalar yer almaktadır. Çoğunlukla İtalyan markaları tercih ediyoruz. Bunun nedeni ise ahşap kapı sektöründe trendi İtalyan üretici firmalar takip ediyor. Onlarla birlikte çalışmış aksesuar üreticileri de onlar için çözüm bulmuş firmalar da öne çıkıyor. Biz de en büyük kapı üreticilerine çözüm sunan , dünyaya açılmış pazar lideri markaların temsilcisiyiz. Örneğin; AGB İtalya, kilit, menteşe onun dışında özel ürünlerinden, silindir bareller, kendinden kapatıcılı gizli menteşeler gibi çözümler sunmaya başladılar. Bizim temsilciliğini yaptığımız ürünler genel olarak, kilit, menteşe ve barel diyebiliriz. Onun dışında SFS Intec İtalya’daki menteşe fabrikasının tüm ürünlerinin temsilcilik hakkı bizdedir. Türkiye ve çevre komşu ülkeler de bize ait. Örneğin; Temsilciliğine sahip olduğumuz COLOMBO design markasına ait Kapı kolu çözümleri stoğumuzda bulundurmakla birlikte, duş ve banyo aksesuarları gibi farklı çözümleri yavaş yavaş sektöre tanıtıyoruz. Yine TERNO SCORREVOLI firması İtalyan kayar kapı, katlanır kapı ve mobilya kapaklarıyla ilgili mekanizmalar üreten bir firma. Türkiye’deki distribütörlüğüne sahibiz. Türkiye’nin birçok yerinde sektörde şu an marka proje dediğimiz yer almış ürünler referans listemiz arasında; Türkerler, Eroğlu, Torunlar, Emaar gibi marka projelerinin çoğunda kullanılmış ve onaylanmıştır. Yeni projelerinde de tercih edilmeye devam ediyoruz. Biz de buradaki potansiyeli gördüğümüz için firmaya yatırım yapıyoruz.

Pencere sektörüyle Leono arasında nasıl bir iş birliği olabilir?

Pencere imalatçılarıyla, tedarikçi olarak uzun dönem çalıştık, çözüm sunduk. Konutlarda kullanılan kapı, iç kapı ya da teknik kapılarda ortaklık çalışmalar yapılabilir. Konsept olarak iç dekorasyonu ve binanın dışını bir arada tutmak gerekirse, pencereyi, kapıyı, ahşap imalatını bütün gören inşaat firmaları için bir paket oluşturabiliriz.

Sektörümüzü değerlendirdiğimiz zaman gelecekte perakende üretimin artacağını düşünüyoruz. İnşaat sektörünün hızlanmasıyla Türkiye’deki üretici firmaların hepsi proje bazlı seri üretimde çalışmaya başladılar. Karlılıklar da düşmeye başladı. Bunu etkileyen birçok etken var. Ne zaman olacağı tam kesin olmamakla birlikte önümüzdeki 5 – 10 yıl içerisinde perakendeye dönüş bekliyoruz. Bu dönüşün muhtemelen devlet kanalından olacağını tahmin ediyoruz. Konuyla ilgili grup olarak fikirlerimizi, öngörülerimizi söylüyor, başvurularımızı ilgili mercilere yapıyoruz. Perakendeye dönmesi bütün imalatçıların karlılığının artmasına sebep olacak. Yani siz bundan sonra bir daire almak istediğinizde dairelerin içi sizlere boş teslim edilecek. Kendi mutfağınızı, kapınızı kendiniz seçip, kendiniz perakende olarak alacaksınız. Hazır bitmiş bir daireyi almak zorunda olmayacaksınız. Bu dönüşün giderek yaygınlaşacağını düşünüyoruz, beklentimiz o yönde. Çünkü yurt dışında çok uzun yıllar önce bu sisteme geçildi. Burada da gelecek onu gösteriyor biz de geleceğe hazırlık yapıyoruz .

2017 Leono için nasıl geçti ve neler yaptınız? Bize biraz bahseder misiniz?

2017 aslında bizim için start up yılıydı. Yeni kadromuza ve yeni binamıza yatırım yaptık. Tedarikçilerimizle ilgili anlaşmalarımızı geliştirdik. Artan ciromuza baktığımızda geçen sene ile bu sene arasında ciddi bir fark var. Gidişatı çok pozitif görüyoruz ve bu işe de inanıyoruz.

2017 yılı içerisinde katıldığınız /ziyaret ettiğiniz fuarlar ve etkinlikler hakkında bilgi alabilir miyiz?

2017 yılı içerisinde CNR Kapı Fuarı’na katılım gösterdik. Onun dışında bu sene Tüyap’daki Intermob fuarında da katılımcıydık. Fuarda çok ilgi gördük. Yapı Fuarı’nda yer aldık. Ligna Fuarına ziyaretçi olarak gittik. Onlardan da çok iyi fikirler aldık. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında yapmamız gerekenleri gördük. Çünkü biz sadece Türkiye pazarı odaklı bir firma olmadık. Belirli ihracat pazarlarında da aktif olacağız. Daha çok oralarda etkili olmayı düşünüyoruz. Bunun dışında önümüzdeki Kasım ayında Architect@Work var. AGB by Leono olarak bu etkinlikte yerimizi alacağız. Ayrıca etkinliğin sponsor markalarından biriyiz. Tabi yurt dışı fuarlarına da ziyaretçi olarak gidiyoruz. Şu anda kadromuzla ilgili yatırım yapıyoruz. Büyüyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Leono markanıza yönelik ne gibi geri dönüşler alıyorsunuz?

Markamız ile ilgili olarak pozitif geri dönüşler alıyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz çözümler de etkili oluyor. Referanslarımızdan da görüldüğü üzere hepsinde rekabet çok çetindi. Uzun soluklu işlerde başarılı olmak, yaptığımız işi önemsediğimiz için bilinçli olmak zorundayız. Temsil ettiğimiz markaların verdiği çözüm gücü, ürün, destek ve marka bilinirliği bize çok yardımcı oluyor. İngiliz firmalardan ağırlıklı olarak yangına dayanıklı kapılarda ve teknik kapılarda çözüm buluyoruz. Lorient Türkiye distribütörüyüz. Lorient; kapı fitili, duman fitili, kapının üzerindeki aksesuarları yangın esnasında koruyan intumescent paint üreticisidir. Açıkçası biz sektördeki trendleri ve gelişmeleri takip edip ona göre yatırım yapıyoruz. Schlegel’in Türkiye ile organizasyon birlikteliği var. Uzun yıllardır Schelegel ahşap sektörüne biz getirip dağıtıyoruz. Bunu yine değiştirmediler. Hoppe Türkiye satıcılarından biriyiz. Onlarla da iyi bir birlikteliğimiz var. İngiltere merkezli Arrone markası var. Türkiye’deki yetkili distribütörüyüz. Arrone’ın amacı yangına dayanıklı kapılarda gerekli olan tüm aksesuarı paket halinde sunabilmek. Yani çözüm sunmak.

Leono proje bazlı mı çalışıyor?

Leono’nun sektörde uzun zamandır tedarikçi olarak anlaştığı, çözüm sunduğu birçok üretici var. Üreticiler zaten Leono’nun ürünlerini standardında kullanıyor ve bizden de sürekli malzemeleri alıyorlar. Bunun dışında biz üreticilerimize şöyle bir destek de veriyoruz, onlardan önce birçok projeyle ilgili görüşmelere başlıyoruz. Daha tasarım aşamasındayken mimari ofislerden, inşaat firmalarından  gelen bilgilerle şartnamelere ürünlerimizi yazdırıyoruz, standartlarımızı belirliyoruz. Üreticiler de bizleri tanıdıkları için proje üzerinde de güç sağlanmış oluyor. Bir yönetici yeni tanıştığı bir ürünle yeni projeye teklif vermek istemiyor. Hakim olduğu, bildiği, sonucunu gördüğü, garantisini alabildiği firmalarla çalışmak istiyor. O yüzden biz de elimizden geldiği kadar projelerde yer almaya çalışıyoruz. Genelde direk satışımız projelere olmaz. Mimari ofisler zaten satın almaz. Bizden direk malzeme alan inşaat firmaları da çok az sayıdadır. Bu işler anahtar teslim şeklinde ihale edildiği için direkt müşterilerimiz üreticilerdir. Üreticiye giden yol çok çetrefilli ve zor. Uzun soluklu proje takibi gerçekleştiriyoruz. Bu konuda da ekibimizi geliştiriyoruz. Daha çok yerde olmayı hedefliyoruz.