Başarı İstiyorsanız Yola Çıktıklarınız İle Birlikte Devam Etmelisiniz

Öztürk Pencere olarak Egepen Bayii olmaktan çok memnunuz. Egepen malzemesini düzgün bir şekilde işlemeye gayret ediyoruz. Diğer bayilere göre işçiliğimiz daha iyi olduğu için artılarımız çoğunlukta. Bize gelen müşteriler Öztürk Pencere’nin yaptığı malzeme kalitesine geliyorlar. Müşteri kalitemiz gittikçe yükselmektedir.

Öztürk Pencere Firma Sahibi Fikri Öztürk İle ‘Pazarlama’ya Yönelik Gerçekleştirdiğimiz Röportajın Detaylarını Sizlerle Paylaşıyoruz;

Son zamanlarda gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan biraz bahseder misiniz?

Öztürk Pencere olarak son aldığımız projeler ile birlikte işlerimiz yoğunlaşmaya başladı. Bu sebeple kapasitemizi arttırmayı planlıyoruz. Ayrıca Öztürk Pencere olarak piyasada adımızı iyice duyurmaya başladık bu nedenle müşteriler bizimle çalışmak istiyor. Öztürk Pencere olarak Egepen Bayii olmaktan çok memnunuz. Egepen malzemesini düzgün bir şekilde işlemeye gayret ediyoruz. Diğer bayilere göre işçiliğimiz daha iyi olduğu için artılarımız çoğunlukta. Bize gelen müşteriler Öztürk Pencere’nin yaptığı malzeme kalitesine geliyorlar. Müşteri kalitemiz gittikçe yükselmektedir.

Firma olarak kentsel dönüşümde de yer aldığınızı biliyoruz, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kentsel dönüşüm kapsamında bir çok projede yer aldık, almaya devam ediyoruz, edeceğiz de. Siparişleri teslim ettik ve hala çalışmaya devam ediyoruz. Hatta bayilerimizle birlikte hareket ediyor ve yeni projelerde de yer alıyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki yıllar boyunca devam edecek yatırımları yapmak çok önemli. Gerekli hazırlıkları yaptık, payımızda her geçen gün artarak devam ediyor.

Öztürk Pencere olarak bayilerinizle nasıl bir sistem uyguluyorsunuz? Çalışma prensipleriniz nelerdir?

Çalıştığımız bayilerimiz büyük projelerde iletişim dahilinde oldukları müteahhitleri bize yönlendiriyorlar. Projeye dahil olmamızla birlikte sözleşme ve anlaşmaları birlikte gerçekleştiriyoruz. Bayilerimize her konuda destek oluyoruz. Montaj aşamasında işin takibini Öztürk Pencere olarak biz, montajını ise bayilerimiz gerçekleştiriyor. Bayilerimiz pencere sistemlerini bizden hazır olarak alıp, montajlarını tamamlıyorlar.

Dergimizin bu ayki konusu “Pazarlama”. Pazarlamanın firmanız açısından önemi nedir?

Ben sektöre en alt basamaktan başlayarak giriş yaptım. Sektörün tüm dinamik ve değişkenlerini özümseyerek ilerledim. Geldiğim noktaya müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini bilerek ulaştım. Öztürk Pencere olarak bu konuda iyi bir noktada olduğumuza inanıyorum. Şu anda da ben hala aktif olarak pazarlama yapıyorum. Yeri geliyor malzeme de taşıyor, sevkiyata da çıkıyorum. Hala sektörün nabzını tutmaya, değişimleri yakından takip etmeye devam ediyorum. Buna ilaveten piyasada aktif olarak pazarlama yapan elemanlarımız var. Pazarlama olmadan ürün ve hizmetlerinizi doğru anlatamazsınız, doğru konumlandıramazsınız. Diğer bir deyişle pazarlama olmazsa olmaz konumunda ele alınması gereken bir konudur. Öztürk Pencere olarak biz de bu bakış açısıyla hareket ediyoruz.

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Şu anda güncel olarak yer aldığımız şehir dışında büyük ve güzel bir projemiz var. İş hacmi olarak neredeyse bir senemizi dolduracak büyüklükte bir proje. Bu gibi projelerde referans yoluyla ilerliyoruz. İnsanların bize duyduğu güven doğrultusunda tercih ediliyoruz. Örneğin bizi tanıyan veya daha önce çalışmış olduğumuz firma sahiplerinin bizi tavsiye etmesi üzerine bizimle irtibata geçiyorlar. Çalışmalarımızda bu tip değerlendirmeler büyük önem taşıyor.

Sektöre yeni başlayanlar için tavsiyeleriniz var mı?

Sektöre yeni girecekler için ilk tavsiyem sadece fiyat endeksli imalat yapmamaları olacaktır. Çünkü insanların en yaygın yaptığı hata genelde fiyat endeksli imalat yapıp, kalite ve marka değerini düşürüyor olmaları. Öztürk Pencere açısından bakacak olursak, fiyatlarımız piyasanın biraz üzerinde olmasına rağmen, kalitemizden ve marka değerimizden ödün vermediğimiz için ne rakiplerimizden ne de benzer bayilerden herhangi bir olumsuz etkilenme yaşamıyoruz. Buna bir örnek vermem gerekirse; profil bize fabrikadan ham haliyle geliyor. Biz bu ürünü alıp işlemden geçiriyoruz. İşte bu noktada bilgi, beceri ve tecrübe ön plana çıkmaktadır. Diğer bir örnek ile konuyu özetlemem gerekirse, almış olduğunuz takım elbise aslında kumaş olarak terziye ulaşmaktadır. Eğer kötü bir terziye denk gelir iseniz bu kumaştan iyi bir kalitede ve işçilikte takım elbise çıkmaz. Bu aşamada kumaş da takım elbise de ziyan olur. Bu nedenle sektörümüze dönecek olursa, pencereyi işleme kısmında profil firmalarının buna önem vermesi gerekmektedir. Aslında en önemli konu, üretici bayilerin işçiliğe ve ürünün kalitesine odaklanmaları gereğidir. Sektöre yeni başlayacakların bunu göz ardı etmemelerini tavsiye edebilirim.

İşçi-işveren politikanızdan biraz bahseder misiniz?

Makinanız ne kadar iyi olursa olsun, bunu yapan ve kullanan insandır. Bu bağlamda kaliteyi yükseltmedeki en önemli nokta nitelikli iş gücünü sürdürülebilir bir şekilde sağlamaktır. Başarı istiyorsanız yola çıktıklarınız ile birlikte devam etmelisiniz. Yarı yolda kalmamak için kendinizi patron olarak değil ekibin bir parçası olarak görmelisiniz.

Patron işçi ilişkisi ve herkesin birbirine saygılı davranması önemlidir. Sürekliliğin önemi de burada ortaya çıkıyor. Örneğin bizimle 15 yıldan bu yana çalışan insanlar var. İşçimiz bizleri tanıyor, biz de onlara gözümüz kapalı işlerimizi emanet edebiliyoruz. Çalışanlar için zamanında maaşlarının yatması, sosyal hakları ve izinlerini kullanabilmek önemlidir. Uzun süreli çalışmak istiyorsak herkes mutlu olmalı. Mutlu işçi, mutlu iş, mutlu patron. İnsanlar mutlu olmazsa, çalıştıkları yere saygıları olmaz, iş yerinde verim olmaz ve kapasite artmaz. Bu açıdan baktığımızda Öztürk Pencere olarak bu ilişkiler zincirini en güzel şekilde devam ettirdiğimizi paylaşmak isterim.