ABC Kimya Olarak 50 Civarı Farklı Ülkeye İhracat Yapmaktayız

İlişkilerimizi güçlendirmek ve yeni müşterileriler kazanmak amacıyla dünyanın dört bir yanından fuarlara katılım sağlamaktayız. Ayrıca sık sık yurtdışı müşteri ziyaretlerinde bulunmaktayız.

ABC Sika İthalat ve İhracat Operasyonları Yöneticisi Yaser Burak Ceylan ile gerçekleştirdiğimiz röportajda “İhracat” ile ilgili sorularımızı şu şekilde yanıtladı.

İhracat pazarlarınız ve bu pazarlardaki ilişkilerinizi güçlendirmek için yapmış olduğunuz çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

ABC Kimya olarak 50’den fazla ülkeye ihracat yapmaktayız. Ortadoğu ve Avrupa başta olmak üzere Kanada, Avusturalya ve Meksika’da da müşteri portföyümüz bulunmaktadır. İlişkilerimizi güçlendirmek ve yeni müşterileriler kazanmak amacıyla dünyanın dört bir yanında ki fuarlara katılım sağlamaktayız ayrıca belirli zaman dilimlerin de yurt dışı iş ortaklarımızın ziyaretlerinde bulunarak ihtiyaçlara çözümler bulmaya çaba göstermekteyiz.

Firma olarak ihracatta öne çıkardığınız ya da çıkarmayı planladığınız ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Firma olarak ihracatta öne çıkardığımız ürünlerin başında Akrilik grubumuz gelmektedir. Bu grupta ki ürün çeşitliliğini Ar-Ge çalışmalarıyla arttırarak, ihtiyaçların tam olarak karşılanması gayesi içerisindeyiz. Ki zaten ihraç konusu ürünlerin %50 den fazlası da bu grupta ki ürünlerden oluşmaktadır. 

İhracat hedeflerinizi ve pazar yapılanmanızı belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmaktasınız?

Hedeflerimizi ve Pazar yönelimizi belirlerken; Pazarın yapısını, pazarda faaliyet de bulunan firmaların çalışmalarını ve hedef kitlenin ekonomik ve fiziki yapısını göz önüne almaktayız ve buna göre hedef pazar çalışması yapmaktayız.

Türk ihracat pazarının 2017 yılındaki durumunu değerlendirecek olursanız neler söylemek istersiniz? 2018 yılı ihracat politikanız nelerdir?

2017 yılının firmamız açısından gayet olumlu geçtiğini düşünmekteyiz. 2016 yılına baktığımızda 2017 yılı sonu itibari ile ihracat rakamımızı %30 un üzerine çıkarmış olmayı ön görmekteyiz. 2018 yılı ihracat hedeflerimiz henüz belli değil ancak Sika Yapı Kimyasalları bünyesine girmemizden dolayı hedeflerimizin ve dolayısıyla ihracat rakamlarımızın 2017 yılının çok daha üzerinde olacağını düşünmekteyiz ve planlarımızı da bu hedefler doğrultusunda oluşturmaktayız.

Türkiye’de ihracatın gelişmesinin önündeki engeller ve bu engelleri aşmak için firmalara düşen görevler hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de ihracatın gelişimin önünde bir engel olduğunu düşünmemekteyiz. ABC Kimya olarak her ne kadar bölgesel olarak en büyük pazarlarımızın başında Kuzey Irak ile bir belirsizlik içerisinde olsakta yeni pazarlar ve yeni iş ortaklarımız ile firma olarak gelecek yıllarımızın hedeflerine emin adımlarla ilerlemekteyiz.